czwartek, 24 lipca 2014

Jezioro Halsztackie

Wizytówką Austrii jest leżące w samym centrum krainy 76 jezior Salzkammergut oraz krystalicznie czyste - Jezioro Halsztackie ( niem. Hallstätter See ). Jezioro o długości prawie sześciu kilometrów otoczone jest częściowo strzelistymi zboczami i ośnieżonymi szczytami Alp, a częściowo porośnięte jest w dolnych częściach gęstym lasem.


Ten krajobraz przyrodniczo-kulturowy został wpisany na listę UNESCO. Głębokość zbiornika dochodzi do 125 metrów i położone jest na wysokości 508 metrów n. p .m. Jezioro Halsztackie jest silnie zarybione, łowi się tutaj największe szczupaki na całym pojezierzu Salzkammergut.

Tereny wokół jeziora są doskonale zagospodarowane turystycznie. Znaleźć tu można zarówno obiekty noclegowe: hotele, campingi, jak i szlaki turystyczne. Położenie jeziora Halsztackiego wspaniale nadaje się do uprawiania takich sportów jak: pływanie, wędkarstwo, kajakarstwo czy rafting. Okolica oferuje przygotowane plaże z kąpieliskami, akweny dla naturystów, rejsy statkami, kanu, kajaki oraz wypożyczalnie łódek i rowerów. A widoki na jezioro podziwiać można jadąc kolejką linowo - terenową. Akwen jest bardzo popularny wśród miłośników nurkowania,poszukiwaczy wraków i ukrytych skarbów.



W miejscowości Hallstatt znajduje się szkoła nurkowania, która oferuje turystom około 20 różnych kursów, od podstawowych po specjalistyczne. Imponuje podwodna flora, przy wschodnim brzegu- łąki alg i drzewa, na zachodnim ostre ściany z ciekawymi formacjami skalnymi. Nurkować można przez cały rok, nawet zimą pod lodem, poza porą roztopów.

Jednym z bardziej urokliwych miejsc jest miejscowość położona nad samym jeziorem – Hallstatt, ze swoimi kolorowo pomalowanymi domami. Jej centrum jest zamknięte dla ruchu samochodowego. Auto trzeba zostawić na jednym z dwóch parkingów przed miasteczkiem. W Hallstatt mieści się kopalnia soli. W podziemnych korytarzach warto zobaczyć ślady prac górniczych sprzed wieków oraz fragmenty kopalni z XIX w. Podziwiać można oświetlone słone jezioro o powierzchni 1400 metrów kwadratowych i mieniącą się blaskiem salę solnych kryształów. Jedną z największych atrakcji tej kopalni jest zjazd górniczą kolejką. W pobliżu kopalni znajduje się także prehistoryczne cmentarzysko z prawie 3 tysiącami grobów.

Godne polecenia są również położone nad Hallstat, w Masywie Dachstein, jaskinie: Mamucia oraz Lodowa. Do obydwu najłatwiej dostać się kolejką linową z miejscowości Obertraun. Grota Mamucia znajduje się w czołówce największych i najgłębszych jaskiń na świecie. Niektóre komory sięgają nawet 100 metrów długości i kilkudziesięciu metrów wysokości. W jaskini Lodowej, która uważana jest za piękniejszą, można podziwiać niesamowite figury lodowe.

Na Masywie Dachstein wyznaczono mnóstwo szlaków turystycznych i dróg wspinaczkowych o różnej skali trudności. To idealny teren dla miłośników górskich wędrówek i wspinaczki. Istnieje tu gęsta sieć wyciągów i kolejek linowych. Dzięki lodowcom znajdującym się w wyższy partiach Dachsteinu, można przez cały rok jeździć na nartach.


Jak dojechać do Jeziora Hallstatter?

Jadąc np. z Poznania, wybieramy trasę: Poznań-Wrocław-Kłodzko-Boboszów-Brno-Wiedeń. Potem w Linz zjeżdżamy drogą nr 224 na Bad Ischl i dalej kierujemy się na drogę nr 145 do Bad Goisern i dalej do Gosauzwang.

Dla ułatwienia zamieszczamy aktualną mapę okolicy jeziora:

Mapa Jeziora Hallstatter



Ciekawostka:
-Nad jeziorem Halsztackim, przy ujściu rzeki Gosaubach znajduje się jedno z największych w Europie skupisk i miejsc rozrodczych szczura wodnego. Stąd bardzo łatwo jest spotkać gryzonia pływającego po powierzchni.

1 komentarz:

  1. Czy ktoś z Was był nad tym jeziorem? Brakuje mi kilku informacji a tutaj http://www.wakacjenatak.pl/polecane-kierunki/wczasy-nad-jeziorem/ nic jeszcze o tym nie napisali.

    OdpowiedzUsuń